2008. október 8., szerda

Japán Teák világa...

Arigato...

Köszönöm Andrásnak, hogy általa eljött a pillanat, amit már régen vártam!
Japán teát kóstoltam.

Egy kedves barátom, ha nevezhetem így, egyszercsak megjelent ma a teázóban és feltette a kérdést: Hoztam egy kis japán teát, kóstolunk?

Mindent hozott egy kis fadobozból vette elő a japán teákhoz tartozó csészéket és edényeket. Kicsit átpakoltuk a kínai szertartásra berendezett asztalunkat és egy pillanat alatt átváltozott minden. Friss lett, új érdekes és izgatott állapotban néztem ahogy előkerülnek az edények és a teák. Annyira elkapott az új élmény, hogy azonnal fotóznom kellett, sőt úgy érzem egyszer úgy rászánok egy egész délutánt erre a témára, mert nagyon variálhatónak találom. Talán így próbálok ismerkedni vele. András, folyamatosan ontja az általa ismert tudnivalókat a japán teákról.
Kezdésnek egy belépő teát iszunk -kukicha-
Ez egy egyszerű japán tea a sencha-k családjába tartozik és a tea szárából készül.

Mondhatjuk így kezdetben, hogy 3 fő részre oszthatjuk a japán teákat.
Sencha - Gyokuro - Kabusecha
Legalábbis ezekkel ismerkedünk most.
A levelek szárazon kellemes kukoricás illatot árasztanak az orromba. Apró kanálka kerül elő, ami legalább annyira szép, mint amilyen pici. András a rám való tekintettel, viszonylag lágy teát készít, rövid leöntéssel. Kellemes édes főzetet kapunk és jelzem, hogy lehet erősebb is, had ismerjük meg igazi valóját. A következő leöntés már hosszabb, ereje rögtön érezhető. Bomba robban bennem, érzem ahogy nyelem az italt, s szétárad bennem valami nagyon erős, amit nem éreztem ennyire már rég teától, hacsak nem épp kínai vörös teáról van szó. András nagyon szépen egymásra épülő tanítása a teaültetvényekről és fajtákról teljesen érthető, szinte átég belém. Nagyon élvezem a dolgot. :) Jönnek az osztályzások. Tehát van olyan tea, ami csak szárból áll. Ez a kukicha és a karigane. Az elsőt Sencha-ból készítik, a másodikat Gyokuro-ból. A Gyokuro és a Kabusecha egy árnyékolási technikának köszönhetően nyeri el ízét. A szüret előtt 21 nappal leárnyékolják a teaültetvényeket, kezdetben szűrt fény éri, majd teljes sötét a teát. A Sencha-k gondosan ültetett sorokban, gépi szedéssel lesznek szüretelve, míg másik két fajtájuk kézi szedésű. Tavaszi első, majd a további szüreteknek különböző minőségei vannak.
Következő alanyunk egy karigane.
Színe sötétebb zöld, illatában rejlik valami, amit nem tudok megnevezni. Már ott volt a nyelvemen egy apró pillantra, de csak nem sikerült kimondanom. Meleg illata szintén mélyebb tartalmat ígér. Az előbb bombát mondtam, ez pedig időzített bomba, de olyan, amit a lenyelése aktivál. Felhúzza az embert a földről, ha akarja, ha nem. Megnő az észlelés tere és megjelenik a tetterő. Örömmel hallgatom Andrást, aki már rá- rákérdez, hogy tudom-e követni. Persze-persze még bírom, gondoltam én akkor még. További információk jönnek ültetvényekről, melyek már így utólag ködösek, de pótolom a hiányt. Annyi azért megvan, hogy 3 fő ültetvény van Tokyo-tól északra és délre egy, valamint egy sziget délnyugatra. További teafajtákat hallok és próbálok megjegyezni, kimondani még megyeget, de már nem emlékszem pontosan, annyi minden történt azóta. Csatlalozik hozzánk Edit, akinek szintén első japán tea élménye bontakozik ki eme szép napon. Azt vettem észre, hogy egy röpke óra alatt, teljesen erőteljes lettem és örömmel hagytam, hogy az apró szépségek innen-onnan magukra vonzák a tudatom... Csodás pillanatok gurultak végig a kedves női mosolytól, a teán keresztül, egy megosztani kívánó embertől áradó tudástól, a besurranó fényekig. És elszakad a húr. Nevetés, talán kissé illuminált állapot tör ránk. Ebből a teából is iszunk lágyabbat és erősebbet is, de az édes íz mindenképp megmaradt. Karigane-t 60-70, de mindenképp 80 fok alatti vízzel szabad csak készíteni, mert különben kiégnek a csodák belőle.


Következő teánk egy Sencha
Ez a tea már levelekből készül. Színe mélyebb zöld, illata továbbra is édeskés. A levelekből a rügyet, az első és második levelet használják fel. Itt már vége van mindennek, nem bírom tovább, mert előtte már lecsúszott némi kínai Wulong és Puer is. Szétfeszít belülről a sok Tea, el is határozzuk, hogy a következő fajtát majd legközelebb isszuk. FIGYELEM! Fontos, hogy japán teaiváshoz legyen a gyomrunkban megfelelő étel, mert a sok időzített és azonnal robbanó bombáktól szétrobban a gyomrunk, ha nem vigyázunk! :)

Ez volt hát első élményem a Japán Teák, számomra izgalmas új világában...

1 megjegyzés:

Tea Kung Fu írta...

Teaphilus írta

Fő teatermelő területek japánban a termelés mennyiségével rangsorolva 2007-es adatok szerint:
1; Shizuoka prefektúra: Shizuoka tea (Honsū a fő sziget)
2; Kagoshima pref.: Kagoshima tea (Kyūshū vagy magyarosabban Kjúsú a legdélibb sziget)
3; Mie prefektúra: Ise tea (Honsū)

4; Kumamoto prefektúra: Higo tea (Kyūshū sziget közepe)
5; Myazaki prefektúra: Hyuga tea (Kyūshū sziget közép-keleti oldala)
6; Kyoto prefektúra: UPI tea (Honsū)
7; Fukuoka prefektúra: Yame tea (Kyūshū sziget észak-nyugati csücske)

8; Saga pref.: Ureshino tea (egyesek szerint a japán tea bölcsője, vagyis 1191-ben Eisai ide hozta Kínából a teacserjét, másrészt ez a legfőbb "sütött", azaz nem gőzölt teák otthona japánban, aminek a gyűjtő neve Kamairi-cha)
9; Saitama pref: Sayama tea

és a teljesség igényével az összes többi teatermelő terület prefekturái, illetve a teáinak köznapi nevei:
Aichi prefektúra: Mikawa tea
Ibaragi prefektúra: Okukuji vagy Sarushima tea
Gifu prefektúra: Mino tea
Kouch prefektúra: Tosa tea
Siga prefektúra: Omi tea
Nagasaki prefektúra: Sonogi tea
Nara prefektúra: Yamato tea

Az első helyezett Shizuoka tartományba termelnek évente 40ezer tonnát, míg az összes többi prefektúra cca. 52ezer tonnát. Ez mutatja, hogy Shizuoka tea az igai tömegtea!!! Ettől még lehet jó! De lehet unalmas is!

Továbbá,
a japán teákat lehet csoportosítani a termesztés módja szerint és a feldolgozás módozatai szerint:
Termesztés
-sencha: hagyományosan napfényben nevelkedett levelekből készül. Meghatározható a szüret ideje, és a feldolgozás módja szerint. (ichibancha- első szüret április vége-május eleje /shincha- ebből kínálják az új teát/, nibancha- második júni-júli, Sanbancha- harmadik nyári szüret és Yonbancha- őszi negyedik szüret) a bancha-ról most nem beszélünk.
-kabuse-cha: árnyékolt tea általában bő egy hetes takarással, "bezsákolva" vagy befedve "nejlon" szövettel, ha jobban tetszik álcahálóval, de ez nem igazán háló, hanem inkább sűrű szövésű polipropilén szövet. Nálunk ezt Agrofólia néven lehet keresni. Ez is mutatja, hogy a műanyagipar és az az agráripar fejlődésével hogyan jönnek létre új kategóriák.)
-gyokuro és matcha: Újabban a fent említett pb szövettel fedik, de hagyományosan bambusz rolókkal és szalmaborítással veszik el három hétre a napfényt a teától. A gyokuro gyengébb minőségűre osztályozott kategóriáit és a kabusecha-t sokszor összekeverik egymással, a hasonló termesztési metódusa miatt. De mi ne tegyük.

,a feldolgozásmódja szerint:
Ezt majd tovább boncolgathatjuk, mert ez egy külön fejezet. Itt új kategóriák kerülnek elő és nem egyszerű a kép, de azért hangozzék el egy-két fogalom, magyarázat és a teljesség igénye nélkül: a sencha kategóriába sorolható a fukamushi- hosszan gőzölt tea; kamairi-cha: sütött, nem pedig gőzölt tea; tamaryoku-cha: lehet gőzölt és sütött is, de a sodrás eltérő fazont ad neki, majdnem, mint itt a pontosvessző a mondat végén, csak pont nélkül;
A feldolgozás közbeni szelektálás szerint: mecha- rügy szelektált tea ez is lehet sencha vagy kabusecha vagy keverék stb., kukicha- szár tea (de nem csak szár, hanem levél töret is van mellette) másnéven kari-gane, magyarul vad-ludak; fontos megnevezni miből származik pl. sencha kabusecha vagy gyokuro vagy melyek keveréke; kona-cha- apró töret vagy csúnyábban szita-maradék; ennek ellentéte a kawayanagi: ami a túl első osztályú teából kiválogatott túlméretes levél; hoji-cha vagy houji-cha: pirított tea, genmai-cha: pirított rizses tea, és végül de a többitől jól elkülönítve a matcha: ami a tencha (gőzölve, de nem többször sodorva, mint a gyokuro) porított teste.

Amiket tenap kóstoltuk:
1. shizuokai kukicha- senchából
2. Kyoto- Uji-ból származó gyokuro kukicha szebben karigane, mégszebben Karigane Muratake (Koyamaen)
3. Kyoto- Uji közeli Kyotanebe területről, Karigane Tenka-Ichi (Maiko)
4. szintén Uji-beli fukamushi shincha, azaz újtea

És itt megálltunk, mert ezután jött volna egy Shizuokából származó Kabusecha, amit majd legközelebb nyitásnak isszuk. A sort az "édesekkel"- lágyakkal kezdtük, mert neked, aki még soha nem ivott japán teát kell a mézesmadzag, legalábbis én így gondolkodom.
Folytatás következik a senchákkal...